loading...

آفت دهان یا استومیت کاندیداز ناشی از انباشت قارچ کاندیدا آلبیکانس در پوشش دهان است. هر کسی کاندیدا را (یک ارگانیسم طبیعی) در دهان خود دارد. با این حال، اگر این قارچ در مقدار قابل کنترلی باقی بماند، تاثیری روی شما نمی‌گذارد. در واقع رشد بیش از حد کاندیدا موجب بروز علائم آفت دهان می‌شود.

۴۱ موثرترین درمان خانگی آفت دهان بزرگسالان و کودکان

هر کسی در هر سنی می‌تواند به این مشکل مبتلا شود. با این حال، نوزادان و افراد مسن در برابر این بیماری دهان آسیب پذیرتر هستند. برخی از مشکلات بهداشتی، مصرف بیش از حد از داروهای خاص و ضعف سیستم ایمنی، خطر توسعه‌ی آفت دهان را افزایش می‌دهد. اگر سیستم ایمنی قوی داشته باشید، آفت دهان می‌تواند بدون استفاده از هر گونه درمانی ناپدید شود. با این حال، این مشکل ممکن است سخت‌تر و درمان آن هم سخت‌تر شود. اگر شما یا نوزادانتان از علائم دردناک آفت دهان رنج می‌برید، باید با پزشک‌تان مشورت کنید تا تشخیص و مراقبت‌های پزشکی لازم صورت بگیرد. تعدادی از درمان‌های خانگی می‌توانند به کنترل نشانه‌های آفت دهان بدون ایجاد عوارض ناخواسته کمک کنند.

در ادامه با  درمان های خانگی آفت دهان در بزرگسالان و نوزادان آشنا می‌شویم

 

قبل از پیدا کردن داروهای موثر خانگی برای درمان آفت دهان در بزرگسالان و نوزادان، ابتدا باید علائم آفت دهان را کشف کنید. متأسفانه، در بیشتر موارد نشانه‌ها و علائم آفت دهان به وضوح مشخص نمی‌شود. بسته به علل ایجادکننده‌ی این مشکل، مدت زمان آفت دهان ممکن است از چند روز تا چند ماه متغیر باشد. هنگامی‌که این اختلال دهانی بدتر می‌شود، ضایعات سفید شیری در داخل دهان، روی زبان، لوزه‌ها و لثه‌ها پدیدار می‌شود. نشانه‌های دیگر عبارتند از درد یا قرمزی، ضایعات کمی برجسته در قسمت داخلی لپ‌ها و کمی خونریزی.

بیماران مبتلا به آفت دهان از دست دادن قوه‌ی چشایی و دشواری در خوردن غذا را تجربه می‌کنند. مراقبت‌های پزشکی می‌تواند به درمان آفت دهان کمک کند. با این حال، اگر اختلال موجود شدید نیست، می‌توانید علائم ناخوشایند خود را در خانه با داروهای طبیعی خانگی بهبود بدهید. این داروهای خانگی می‌توانند به کنترل رشد کاندیدا کمک کنند و سبب شوند که از علائم این بیماری دهانی خلاص شوید. برای اطلاع از این درمان‌های خانگی ادامه مقاله را بخوانید.

۱. نمک

نمک به عنوان یکی از داروهای مؤثر در درمان آفت دهان توصیه می‌شود زیرا این ماده روی محیط مطلوب رشد قارچ در دهان شما تاثیر می‌گذارد. استفاده از نمک می‌تواند به رهایی از علائم این اختلال کمک کند.

درمان آفت دهان

روش ۱:

مواد لازم:

– ۱ فنجان آب گرم
– ۱ قاشق چایخوری نمک

روش انجام کار:

– نمک را کاملا در آب گرم حل کنید.
– از این محلول برای غرغره کردن استفاده کنید و سپس آن را بیرون بریزید.
– برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب، شما باید چند بار در روز با این محلول غرغره کنید.

روش ۲:

روش انجام کار:

– مقداری نمک را داخل دهان خود به ویژه روی زبان‌تان بمالید.
– با استفاده از نوک انگشتان‌تان برای به مدت چند ثانیه نمک را روی زبان و داخل دهان بمالید.
– از آب گرم برای شستن دهان‌تان استفاده کنید.

توصیه می‌شود این درمان را دو بار در روز و به مدت چند روز تکرار کنید.

۲. روغن نارگیل

آیا می‌دانید روغن نارگیل نیز در فهرست داروهای موضعی برای آفت دهان قرار دارد؟ روغن نارگیل به طور گسترده‌ای برای جلوگیری از سفید شدن موها، کنترل ریزش مو و درمان شوره‌ی سر استفاده می‌شود. با این حال، مزایای روغن نارگیل بیش‌تر از این‌ها است. روغن نارگیل در مبارزه با عفونت‌های دهان مفید است. استفاده از روغن نارگیل می‌تواند به کاهش قارچ کمک کند و سبب تسکین مشکل ناشی از آفت دهان شود. خواص ضد میکروبی روغن نارگیل خالص می‌تواند به کاهش عفونت قارچی کمک کند در حالی که چربی‌های موجود در روغن نارگیل از گسترش آن جلوگیری می‌کنند. برای درمان و جلوگیری از آفت، شما باید روغن نارگیل فوق‌العاده بکر را انتخاب کنید.

بر اساس یک مطالعه که در سال ۲۰۰۷ در مجله‌ی مواد غذایی دارویی منتشر شد، روغن نارگیل می‌تواند رشد کاندیدا را در دهان شما کنترل کند.

شیوه‌های متعددی وجود دارد که شما می‌توانید از روغن نارگیل به عنوان یکی از داروهای خانگی برای پیشگیری از آفت دهان استفاده کنید. در این مقاله ۲ روش را به شما معرفی می‌کنم

روش ۱:

روش انجام کار:

– مقدار کافی روغن نارگیل را روی یک توپ پنبه‌ای بریزید.
– پنبه را روی زبان خود و مناطق داخل دهان که دچار آفت شده‌اند، بمالید.
– این درمان را ۲ یا ۳ بار در روز و به مدت یک هفته تکرار کنید تا نتایج رضایت‌بخشی حاصل شود.

روش ۲:

– روغن‌کشی (چرخاندن روغن) در دهان با روغن نارگیل نیز برای درمان آفت دهان موثر است.

روش انجام کار:

– یک قاشق غذا خوری روغن نارگیل را در داخل دهان‌تان به مدت حدود ۱۰ دقیقه بچرخانید.
– روغن را بیرون بریزید.
– دهان خود را با آب گرم شستشو دهید.

برای جلوگیری از رشد بیش از حد قارچ که سبب بروز آفت دهان می‌شود و سایر اختلالات دهان، به طور مرتب دندان‌های‌تان را مسواک بزنید. روغن‌کشی باید صبح و با معده‌ی خالی انجام شود.

روغن نارگیل را می‌توان بر روی زبان نوزادان استفاده کرد یا بر روی نوک پستان مادر قبل از شیر دادن به نوزاد، تا به این شیوه از انتقال عفونت کاندیدا از مادر به نوزاد جلوگیری شود.

۳. ماست

موجودات ذره‌بینی فعال یا زنده در ماست پروبیوتیک سبب می‌شود که این ماده‌ی خوراکی یکی از داروهای خانگی مناسب برای پیشگیری از آفت دهان باشد. ماست نه تنها عفونت قارچی را درمان می‌کند بلکه به هضم آن نیز کمک می‌کند. علاوه بر این، ماست، و همچنین سایر محصولات تخمیرشده، حاوی پروبیوتیک هستند. پروبیوتیک‌ها می‌توانند باکتری‌های خوب را افزایش دهند و تعادل باکتری‌ها را در بدن شما حفظ کنند. عدم تعادل باکتری‌ها یا تجمع باکتری‌های بد در بدن شما می‌تواند منجر به رشد بیش از حد کاندیدا شود و همین ممکن است موجب بروز طیف وسیعی از اختلالات و مشکلات بهداشتی مانند آفت دهان، سردرد سینوسی، اختلالات گوارشی و خستگی شود.

پروبیوتیک‌ها می‌توانند قدرت دفاع طبیعی بدن را در برابر قارچ‌ها بهبود دهند. برای درمان آفت دهان، باید از ماست ساده‌ی شیرین استفاده کنید. بیماران مبتلا به آفت دهان فقط باید ۲ تا ۳ فنجان ماست در روز دست کم به مدت چند هفته استفاده کنند تا رشد کاندیدا به حالت طبیعی خود برگردد. خوردن ماست به طور منظم می‌تواند از بروز مشکلات گوارشی پیشگیری کند و سلامت کلی شما را بهبود ببخشد.

راه دیگری برای استفاده از ماست برای درمان رشد بیش از حد کاندیدا وجود دارد.

– با استفاده از انگشتان‌تان، ماست را بر روی زبان و داخل دهان‌تان بمالید.
– اجازه بدهید دست کم به مدت ۵ دقیقه در دهان‌تان بماند.
– در نهایت دهان‌تان را آب ولرم شستشو دهید.

برای استفاده از ماست به عنوان یکی از داروهای خانگی برای آفت دهان به شیوه‌ی موثر، باید این درمان را دو یا سه بار در هفته و به مدت چند روز تکرار کنید.

۴. انگور ستاره‌ای

انگور ستاره‌ای دارای خواص ضد قارچی است که می‌تواند کاندیدا آلبیکانس را از بین ببرد. مادرانی که به نوزادشان شیر می‌دهند، می‌توانند از این درمان برای جلوگیری از انتقال آفت دهان به نوزاد خود استفاده کنند.

آفت دهان ۴

روش انجام کار:

– یک مشت برگ انگور ستاره‌ای را بردارید.
– آنها را زیر آب جاری شستشو دهید تا خاک و باکتری‌ها شسته شوند.
– آب این برگ‌ها را بگیرید.
– حوله را در آب حاصل از این برگ‌ها فرو کنید.
– از این حوله برای شستن زبان کودک استفاده کنید.

شما باید این درمان را به طور روزانه و به مدت چندین روز تکرار کنید تا علائم و نشانه‌های آفت دهان مانند تکه‌های سفید، ضایعات و درد در زبان کودک کاملا ناپدید شوند.